Varisli damarlar için diyet

Varisli damarlar için diyet

Varisli damarlardan muzdarip kişilerin, hastaların durumunu hafifletmeye yardımcı olan belirli beslenme ilkelerine uymaları gerekir. Varisli damarlar için diyetin ne olduğu hakkında daha fazla bilgiyi makalemizden öğrenebilirsiniz.

Varisli damarlar için diyetin özü

Varisli damarlar için diyetin temel özü, kilonuzu normale döndürmenize (kan damarlarındaki yükü azaltacak) ve varisli damarların ana tehlikelerinden biri olan kanın kalınlığını azaltmanıza olanak tanıyan beslenmeyi düzenlemektir. damarlar.

Varisli damarlarda kanın kalınlaşabileceği ve bunun da tromboza yol açabileceği kanıtlanmıştır. Ayrıca viskoz kanın pompalanması daha zor olduğundan kalp üzerindeki yük de artar.

Kan sulandırıcı nasıl yapılır? Bu, her şeyden önce diyetin yanı sıra bir içme rejiminin sürdürülmesiyle de yardımcı olacaktır. İstatistiklere göre kan damarlarıyla ilgili sorunların çoğu, yeterince sıvı içmeyen kişilerde ortaya çıkıyor. Bunun sonucunda vücut kendi sıvısını kaybeder, kan viskoz hale gelir ve kılcal damarlarda ve diğer damarlarda kan pıhtıları oluşur.

Bundan, sıvı kayıplarını yenilemek ve normal metabolik süreçleri sağlamak için her gün en az 2 litre temiz su içmeniz gerektiği sonucuna varabiliriz - bu, kan viskozitesini azaltmak için doğal, uygun fiyatlı bir çözümdür. Suyun şekersiz bitkisel veya yeşil çay veya meyve veya sebzelerden taze sıkılmış meyve suları ile değiştirilmesine izin verilir. En çok tercih edilen meyve suları üzüm, narenciye, domates veya meyvedir.

Bira dahil alkollü içeceklerin hariç tutulması gerekecektir çünkü bunlar vücudun nemle doyurulmasına katkıda bulunmazlar.

Varisli damarlar için beslenme menüsü oluşturmaya başlamadan önce en büyük faydanın kanı sulandıran ve yenileyen doğal ürünlerden geldiğini unutmamanız gerekir. Koruyucu, dengeleyici, renklendirici ve diğer kimyasalları içeren gıdaların çoğu kanın kalınlaşmasına katkıda bulunur; bunların günlük diyetten çıkarılması gerekir.

Varisli damarları olan hastaların ellerinde her zaman iki gıda ürünü listesi bulundurmaları önerilir: izin verilenler ve tavsiye edilmeyen ve vücuda zarar verebilecek olanlar. Bu tür ürünlerden biraz sonra bahsedeceğiz.

Yiyecekler kan dolaşımını etkilemenin yanı sıra karaciğer fonksiyonunun kolaylaştırılmasına da yardımcı olmalıdır. Gerçek şu ki karaciğer, dokularımızda meydana gelen birçok reaksiyondan ve metabolik süreçten sorumludur. Özellikle bu organ kanın viskozitesinin artmasını önleyen özel bileşenler üretir. Beslenme yetersizlikleri, kötü alışkanlıklar, olumsuz çevre koşulları, sık ve kontrolsüz ilaç kullanımının karaciğer fonksiyonlarını olumsuz yönde etkilediğini söylemeye gerek yok. Dolayısıyla şu sonuç ortaya çıkıyor: Beslenme, karaciğere aşırı yüklenmeyecek, çalışmasını kolaylaştıracak şekilde yapılmalıdır. Yani, yağlı, tütsülenmiş, konserve, ağır yiyecekleri - işlenmesi için ek kaynak gerektiren tüm ürünleri - sınırlamak gerekir.

Varisli damarların belirtilerini hafifletmek ve hastalığın kötüleşmesini önlemek için, kötü alışkanlıklara karşı tutumunuzu yeniden gözden geçirmeniz, aldığınız ilaçlara dikkat etmeniz ve bunları almanın tavsiye edilebilirliğini değerlendirmeniz önerilir (özellikle hormonal ilaçlar ve diüretikler için). - tüm bu faktörler kanın pıhtılaşmasındaki artışı büyük ölçüde etkiler.

Varisli damarların tedavisinde en çok hangi maddeler gereklidir?

 • E Vitamini (tokoferol) kan damarlarının elastikiyetini sağlar. Filizlenmiş tahıllarda, yumurta sarısında ve bitkisel yağlarda yeterli miktarda bulunur.
 • Askorbik asit kanı inceltir ve kan damarlarındaki iltihabı ortadan kaldırır. Meyveler, domatesler, turunçgiller ve kivi vitamin açısından zengindir.
 • Rutin, sağlıklı kan damarları için gerekli bir vitamin olarak kabul edilir. Turunçgillerde (özellikle kabuğunda), siyah kuş üzümünde, kuruyemişlerde ve yeşil çayda bulunur.
 • Biyoflavonoidler venöz dolaşımı kolaylaştıran faydalı maddelerdir. Maddeler çoğunlukla kirazın koyu renk çeşitlerinde bulunur.
 • Bakır, dokularda venöz "nodüllerin" ortaya çıkmasını önlemeye yarayan yeterli miktarda elastin üretmek için gereklidir. Deniz ürünlerinde çok miktarda bakır bulunur.
 • Lif, sindirim sistemini çalışmaya zorlayarak varisli damarlara neden olan faktörlerden biri olan kabızlığı önler. Lif bitkisel besinlerde, kepek ve tahıllarda bulunur.
 • Su kanı inceltir, kan akışını kolaylaştırır ve damar duvarlarına binen yükü azaltır.

Alt ekstremite varisli damarları için diyet

Alt ekstremiteler belki de varisli damarlara en duyarlı olanlardır. Temel olarak bu, bacaklardaki artan yük ile açıklanabilir: Bir kişi gün içinde oldukça fazla yürür, ayakta durur, bağdaş kurarak oturur vb. Aynı zamanda, damarlar oldukça fazla baskı hisseder. Bu, özellikle aşırı kiloluysanız veya olumsuz kalıtımınız varsa (akrabalarınızdan biri kronik varisli damarlardan muzdaripse) fark edilir.

Varisli damarlarınız genetik yatkınlıkla ilişkiliyse, tüm çabalarınızı normal damar geçirgenliğini ve tonusunu korumaya odaklamalısınız: alt uzuvlarınızı aşırı yormayın, özel iç çamaşırı ve çoraplar giyin, doğru yiyin ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürün, yeterince su için . İş aktiviteniz bacaklarınızda uzun süreli stres gerektirmiyorsa iyi olur.

Aşırı kiloluysanız ilk yapmanız gereken, tercihen oruç tutarak değil, yeterli proteinli gıdalar içeren ve basit şekerleri sınırlayan uygun bir diyet uygulayarak onu azaltmaktır.

Kendinizi deniz ürünlerinden mahrum etmemelisiniz: deniz balıkları, karides, algler, kalamar, gemilerimizin gerçekten ihtiyaç duyduğu mineraller açısından zengindir. Deniz ürünleri sayesinde kan damarları elastik hale gelir, kırılganlıkları ve geçirgenlikleri azalır.

Ayrıca yiyecekler vücuda yeterli vitamin sağlamalıdır. Rutin (P vitamini) ve askorbik asit özellikle damar sistemi için faydalıdır.

Bu tür vitaminler çay yapraklarında, kuşburnunda, turunçgillerde, üvez meyvelerinde vb. Büyük miktarlarda bulunur. Bu arada, sağlıklı bir insan için günlük rutin normu 25 ila 50 mg arasındadır ve damar hastalıkları durumunda, bu miktar günde 150 mg’a çıkar.

C ve P vitaminleri, cildin ve damar duvarlarının ana bileşenlerinden biri olarak kabul edilen kolajen üretimini teşvik etme eğilimindedir. Listelenen vitaminlerin eksikliği yoksa, kılcal damarların duvarları genellikle güçlü, elastik, dayanıklıdır ve kan akışının iyi olmasını sağlar. Damarların normal çalışması, basınç problemlerinin, şişliklerin ve varislerin olmaması anlamına gelir.

Diyetin P ve C vitaminleriyle zenginleştirilmesi dikkate alınarak diyet değişiklikleri aşağıdaki belirtilerle başlatılmalıdır:

 • bacaklarda hızlı yorgunluk;
 • nedensiz morlukların ve örümcek damarlarının ortaya çıkışı;
 • alt ekstremite eklemlerinde ağrı.

Varisli damarlar ve tromboflebit için diyet

Başka hiçbir hastalıkta olmadığı gibi tromboflebit için de kan sulandırıcı önlemler önemlidir. Beslenmenin önemi az değildir: Tüketilen gıda, damarların kan pıhtıları ile tıkanmasını ve iltihaplanma sürecinin gelişmesini önlemek için gerekli tüm maddeleri içermelidir.

Tromboflebit diyeti ağırlıklı olarak bitkisel gıda tüketimini içerir. Ananas, karpuz, kavun, zencefil, her türlü soğan ve tarçın içeren yemekler özellikle memnuniyetle karşılanmaktadır. Muz, baklagiller, et ürünleri ve soyanın büyük miktarlarda tüketilmesi önerilmez.

Günlük beslenmenizde K vitamini açısından zengin gıdaların oranını azaltmak önemlidir, bu da kanın pıhtılaşması sürecini hızlandırır. Bu vitamin tüm yeşil bitki besinlerinde bulunur - marul, maydanoz ve kişniş, her türlü lahana. Ceviz, yumurta, tam yağlı süt, et, karaciğer, balıkta da bol miktarda vitamin bulunur. Bitki çayları içmeyi seviyorsanız ısırgan otu, ahududu yaprağı, ıhlamur, kuşburnu gibi bitkileri çayların dışında tutmalısınız.

Ayrıca yağlı gıdaların tüketimini de sınırlamak gerekir. Gerçek şu ki, yağ, yağda çözünebildiği için K vitamininin daha iyi emilmesini sağlar.

Varisli damarlar ve tromboflebit için hangi yiyecekleri almalısınız? Renkli sebzeleri, meyveleri, meyveleri, süt ürünlerini ve tahılları tercih edin. Güveç, güveç, buharda vb. pişirebilirsiniz. Ayrıca aşırı yemeyin veya alkollü içecek içmeyin.

Pelvisin varisli damarları için diyet

Pelvik varisli damarlar çoğunlukla kadınlarda görülen bir hastalıktır. Çoğu durumda hamilelik ve doğum, hareketsiz yaşam tarzı ve doğum kontrol haplarının dahili kullanımı ile ilişkilidir. Hastalık özellikle sıklıkla ekstremitelerde varisli damarları ve hemoroitleri olan kişileri etkiler.

İlaç tedavisine ek olarak diyet, pelvik damar semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olacaktır. Lifli bitki bazlı gıdalar açısından zengin, sağlıklı bir diyete geçişi temsil eder. Lif, her şeyden önce, varisli damarları ağırlaştıran ve karın boşluğunun damar sistemi üzerindeki yükü artıran kabızlığı önlemek için gereklidir.

Vücudun ayrıca damar duvarlarının yenilenmesine yardımcı olan proteinli gıdalara da ihtiyacı vardır.

İlk vazgeçmeniz gerekenler alkol, sigara, yağlı ve karbonhidratlı besinlerdir.

Pelvik varisli damarlar için diyetle ilgili ne gibi öneriler verilebilir:

 • Mümkünse her gün birkaç parça ananas yiyin;
 • Bu ilacı hazırlayın: 200 gr soyulmuş sarımsağı doğrayın, 300 ml bal ile karıştırın. Bir hafta bekletin. Bitmiş karışımı 1 yemek kaşığı alın. her yemekten önce kaşık;
 • Deniz lahanası varisli damarlar için mükemmel bir çare olarak kabul edilir. 3 ay boyunca her gün günde birkaç kez tüketilmeli;
 • Her gün bir avuç çam fıstığı tüketilmesi tavsiye edilir;
 • Yemeğinize biraz hindistan cevizi tozunun yanı sıra tarçın ve zencefil de eklemenizde fayda var.

Diğer tüm öneriler varisli damarlar için genel beslenme kurallarına karşılık gelir.

Yemek borusunun varisli damarları için diyet

Özofagus varisli damarları oldukça sinsi bir hastalıktır, çünkü hasta uzun süre varlığının farkında olmayabilir. Ve sadece ileri bir durumda hastalık kendini hissettirir.

Yemek borusu damarlarının genişlemesi oldukça sıkı bir diyet gerektirir, bu da sindirim sistemi üzerindeki yükü azaltır ve yiyeceklerin geçişini kolaylaştırır.

 1. Öğün sayısı 5-6 katına bölünmeli ve porsiyonlar küçük olmalıdır.
 2. Yemek borusunun duvarlarına zarar vermemek için yiyecekler iyice ezilmeli ve çiğnenmeli, hatta daha iyisi yarı sıvı halde pişirilmelidir.
 3. Günün son öğünü yatmadan yaklaşık 4 saat önce alınmalıdır.
 4. Mide içeriğinin yemek borusuna kaçmasını önlemek için alçak bir yastıkta uyumak önerilmez.
 5. Yağlı, kızartılmış, tütsülenmiş yiyeceklerin, konserve yiyeceklerin yanı sıra sıcak baharatlı ve çok tuzlu yemeklerin tüketimini büyük ölçüde sınırlamak (veya daha iyisi ortadan kaldırmak) gerekir.
 6. Oruç günlerinin iyi bir etkisi vardır: karpuz, kavun orucunun yanı sıra taze sıkılmış meyve veya sebze sularının tüketildiği günler özellikle memnuniyetle karşılanır.

Diyette etin sınırlandırılması tavsiye edilir - yerini karides, yağsız balık ve kalamar alır. Ayrıca et jölesi, konserve yiyecekler (hem balık hem de et), alkol ve zengin et sularını da "unutmalısınız". Sade kahve tüketimi de sınırlıdır.

Tüm yemekler buharda pişirilir, fırında pişirilir, haşlanır veya pişirilir. Uzmanlar, bitki bazlı ve fermente süt ürünleri ve tahıllara daha fazla dikkat edilmesini tavsiye ediyor.

Varisli damarlar için diyet menüsü

Gün boyu kendinize ne pişireceğinizi düşünmemek için diyetinizi bozmadan önceden örnek bir menü hazırlamanız tavsiye edilir. Gelecekte, önceden derlenmiş diyeti kullanarak, bazı ürünleri diğer benzer ürünlerle değiştirerek onu değiştirmek mümkün olacak.

Bir örnek verelim.

İlk gün:

 • Kahvaltıda kuru üzümlü yulaf ezmesi yiyoruz.
 • İkinci bir kahvaltı olarak kivi ve portakaldan ballı bir smoothie yapabilirsiniz.
 • Öğle yemeği için - karabuğday çorbası ve Borodino ekmeği ile sebze salatası.
 • Ara öğün – meyveli yoğurt.
 • Akşam yemeğimizi bir parça haşlanmış balık ve bir porsiyon deniz yosunu salatasıyla yiyoruz.

İkinci gün:

 • Kahvaltıda meyve ve ballı az yağlı süzme peynirin bir kısmını hazırlayın.
 • İkinci kahvaltı için meyve jölesi veya köpüğü uygundur.
 • Öğle yemeğimizi kabak püresi ve fırında domatesli patlıcanla yiyoruz.
 • Atıştırmalık olarak - yoğurtlu havuç ve elma salatası.
 • Akşam yemeği: pancar salatası ile bir porsiyon patates püresi.

Üçüncü gün:

 • Kahvaltıda: Kuru erikli sütlaç.
 • İkinci kahvaltıda bal ve fındıkla bir armut pişirin.
 • Öğle yemeğini soğan çorbası ve sebze güveci ile yiyebilirsiniz.
 • Atıştırmalık olarak – bir bardak domates suyu.
 • Akşam yemeği için - sebzeli buharda pişmiş tavuk köfte.

Dördüncü gün:

 • Kahvaltıda meyveli cheesecake'leri buharda pişirdik.
 • İkinci kahvaltıda: yoğurt ve meyveden oluşan bir smoothie.
 • Öğle yemeğimizi domates çorbası ve ekşi kremalı havuç pirzolasıyla yiyoruz.
 • Bir fincan sebze salatası ile atıştırmalık yiyin.
 • Akşam yemeğinde tavuk göğsünü nane sosuyla haşlayabilirsiniz.

Beşinci gün:

 • Kahvaltıda: Fıstık ezmeli tam tahıllı ekmek.
 • Çilekli kefir ikinci kahvaltıya uygundur.
 • Okroshka ve domates dolması ile öğle yemeği yiyoruz.
 • Ara öğün: Taze sıkılmış elma suyu.
 • Yemeğimizi limon soslu bir parça buharda pişirilmiş somonla yiyoruz.

Altıncı gün:

 • Karabuğday krepleri ve elma püresiyle kahvaltı yapıyoruz.
 • İkinci kahvaltıda - bir avuç çam fıstığı veya kuru meyve.
 • Pirinç çorbası ve bir parça balık güveci ile öğle yemeği yiyoruz.
 • Aperatif - süzme peynirli elma.
 • Akşam yemeğimizi bir porsiyon vejetaryen pilavla yiyoruz.

Yedinci günü oruç günü yaparız.

Yatmadan önce yarım bardak az yağlı kefir veya katkı maddesi içermeyen yoğurda izin verilir.

Varisli damarlar için diyet tarifleri

 • Kivi ve portakallı smoothie- Hazırlanması oldukça basit, sağlıklı, tatlı-ekşi bir içecek. İhtiyacınız olan tek şey bir blender ve malzemeler: soyulmuş portakal, kivi (istenirse mandalina veya başka meyveler de ekleyebilirsiniz), bir çay kaşığı. BalYaz aylarında tazelik için birkaç küp yenilebilir buz eklenmesi de önerilir. Tüm ürünleri bir karıştırıcıda öğütün ve bardaklara veya bardaklara dökün.
 • Domatesli fırında patlıcan- sağlıklı bir diyet yemeği. maddeler: iki orta boy patlıcan, 4 domates, 2 veya 3 diş sarımsak, bitkisel yağ, ekşi krema, baharatlar. Pişirmeye başlayalım: Yıkanmış patlıcanları dilimler halinde (yaklaşık 5 mm) kesin, aynısını domateslerle yapın. Sarımsakları soyun ve bir presle sıkın veya basitçe doğrayın. Patlıcan dilimlerini biraz baharat serpin ve bitkisel yağla yağlanmış bir tepsiye koyun. Fırında altın kahverengi olana kadar, bir kez diğer tarafa çevirerek pişirin. Bitmiş patlıcanları bir tabağa koyun, her daireye 0, 5-1 çay kaşığı koyun. ekşi kremayı sarımsakla karıştırın ve sosun üzerine bir parça domates koyun. Zaten bu formda yemek masaya servis edilebilir. İstenirse üzerine rendelenmiş peynir veya susam serpebilirsiniz.
 • Kuru erik ile sütlaç- her zamanki sıkıcı yulaf lapasının yerine iyi bir alternatif. Yemeğin gerekli malzemeleri: 100 gr yuvarlak pirinç, 600 ml süt, şeker, 2 yumurta, limon kabuğu rendesi, tarçın. Hazırlanışı: Süte şeker (tadına göre yaklaşık 60 g) ve limon kabuğu rendesi ekleyin. Ateşe koyun, kaynatın ve pirinci ekleyin. Sürekli karıştırarak 10 dakika pişirin. Daha sonra parçalanıp yıkanmış kuru meyveleri ekleyin ve pirinci t° +120 °C sıcaklıktaki fırında 40 dakika kadar pişirin. Pişirme sırasında pirinci birkaç kez karıştırın. Pişen pirinci çıkarıp soğumaya bırakın. Bu arada sarıları beyazlardan ayırın. Sarıları pirince ekleyin ve iyice karıştırın. Beyazlara birkaç damla limon suyu ekleyin ve sertleşene kadar çırpın, ardından karışımın geri kalanına dikkatlice katlayın. Yaklaşık 15 dakika daha fırına koyun - bu doğrudan tavada yapılabilir veya özel kalıplara dağıtılabilir. Yemeği onlara servis ediyoruz. Servis yaparken üzerine tarçın serpin. Ayrıca üzerine bal veya meyve sosu da sürebilirsiniz.
 • nane sosu- Tavuk göğsüne lezzetli bir katkı. İçindekiler: kırmızı şarap sirkesi 75 ml, şeker 25 gr, taze nane yaprakları (yaklaşık 10 gr), bir küçük soğan (tercihen tatlı çeşidi). Bir bıçağın ucunda sirke, şeker ve tuzu karıştırın. Nane yapraklarını ve soğanı öğütün, sirkeye ekleyin ve birkaç saat (minimum 2-3 saat) buzdolabında bekletin. Etle birlikte servis yapın.
 • Fıstık ezmesihızlı ve sağlıklı bir kahvaltı için kullanılabileceği gibi çeşitli soslar ve ana yemeklerin hazırlanmasında da kullanılabilir. İhtiyacımız olacak: 200 gr kavrulmuş ve soyulmuş fıstık (tuzsuz ve karabibersiz), ½ çay kaşığı. tuz, 40 ml bitkisel yağ, 5 gr bal. Fındıkları blendera dökün, tuz ve bal ekleyin ve maksimum hızda yaklaşık 1-2 dakika öğütün. Yağı ekleyin, karıştırın ve blenderi tekrar 2 dakika çalıştırın. Salça hazır, buzdolabında 1, 5-2 ay saklanabilir.
 • Karabuğday Krep– ince, her türlü dolguya veya sadece ekşi kremaya uygun. Malzemeler: 1 su bardağı karabuğday unu, 1 su bardağı kefir, isteğe göre tuz ve şeker, 1 su bardağı su, 2 yumurta, bitkisel yağ. Yumurtaları çırpın, kefir, biraz tuz ve şeker ekleyin. Her şeyi karıştırın. Sürekli karıştırarak yavaş yavaş karabuğday ununu ekleyin. Daha sonra azar azar su ekleyerek yoğurun ve hamurun kıvamını kontrol edin. Bitkisel yağla yağlanmış küçük bir tavada ince krepleri kızartın.

Afiyet olsun!

Varisli damarlar gibi nahoş bir hastalığın belirtileri varsa, varisli damarlar için doğru beslenme ve diyet, hastalığın daha da kötüleşmesini önleyebilir. Üstelik varisli damarlar yeni gelişmeye başladıysa, diyetinizi değiştirmek komplikasyonları ve patolojinin olumsuz sonuçlarını önlemeye yardımcı olacaktır.

Varisli damarlarınız varsa ne yiyebilirsiniz?

Varisli damarlara faydalı olabilecek ürünleri seçmek zor değildir. Ana şeyi hatırlamak önemlidir: Tüketilen yiyecekler zenginleştirilmeli, çeşitlendirilmeli ve büyük miktarlarda hayvansal yağlar, doğal olmayan katkı maddeleri (kimyasallar, koruyucular), tuz, basit şekerler, acı baharatlar ve kan koyulaştırıcı maddeler içermemelidir.

Kullanımı önerilir:

 • meyveler, meyveler, sebze yemekleri (domates, havuç, soğan, sarımsak, turunçgiller, kivi, armut, üzüm, karpuz, patlıcan, kabak, kavun);
 • fındık (ceviz hariç);
 • damar duvarının geçirgenliğini azaltan meyveler (kızılcık, kuş üzümü, kiraz, yaban mersini, deniz topalak);
 • çeşitli tahıllar (yulaf lapası, garnitürler, güveçler ve çorbalar şeklinde - karabuğday, yulaf ezmesi, darı, pirinç);
 • yağsız balık, deniz ürünleri, deniz yosunu;
 • kurutulmuş meyveler (her türlü);
 • çay, fermente süt ürünleri, süzme peynir, tuzsuz peynir;
 • sebze yağları.

Önerilen ürün seti normal damar tonusunu korumaya, kilonuzu kontrol etmeye ve dokularda sıvı birikmesini önlemeye yardımcı olacaktır. Diyetin, özel kremler ve doktor tarafından reçete edilen ilaçlar kullanılarak yapılan ilaç tedavisiyle desteklenmesi iyidir.

Varisli damarlarınız varsa ne yememelisiniz?

Varisli damarlar için doğru beslenme, aşağıdaki gıdaların sınırlandırılmasını veya ortadan kaldırılmasını içerir:

 • Tatlılar. Bunlar arasında beyaz undan yapılan unlu mamuller, tatlılar, kekler, reçel, çikolata, yoğunlaştırılmış süt, kekler, dondurma yer alır.
 • Sıcak baharatlar: karabiber, kırmızı biber, hardal, yaban turpu, ayrıca Acıka, Wasabi vb.
 • Gazlı içecekler, alkol, kahve, kakao, mağazadan satın alınan meyve suları.
 • Tuz ve şeker.
 • Yağlı et ürünleri: domuz eti, domuz yağı, yağ tabakalı et.
 • Marinatlar, turşular.
 • Konserve balık ve et ürünleri.
 • Zengin et suları, jöleler, jöleler.
 • Muz, nar.
 • Tam yağlı ekşi krema, krema, işlenmiş peynir, tereyağı.
 • Baklagiller: mercimek, fasulye, bezelye.
 • Ceviz.

Özellikle geceleri aşırı yemek tavsiye edilmez. Oruç tutmak da teşvik edilmiyor. Ancak oruç günleri tam tersine faydalıdır. Örneğin kefir, karpuz, karabuğday, domates suyu veya elma kullanılarak haftada bir kez düzenlenebilirler.