Varisli damarlar için faydalı egzersizler

Modern kadınların karşılaştığı birçok sorun arasında, bacaklardaki varisli damarlar son yer değil. Bacakların varisli damarları için basit egzersizlerin düzenli olarak yapılması, hastalığın erken evrelerinde yardımcı olabilir. Tabii ki, sorun kardinal olarak çözülebilir - cerrahi müdahale yöntemiyle, ancak çoğu zaman terapötik fiziksel aktivite yeterli olacaktır, hepsi hastalığın gelişme derecesine bağlıdır. Varisli damarlarla mücadeleye başlamadan önce, bu hastalık hakkında daha fazla bilgi edinmeniz ve ancak o zaman egzersiz tedavisine ihtiyaç olup olmadığına karar vermeniz önerilir.

varis için bacak egzersizleri

Varis lezyonları türleri

Tıp varisli damarları ikiye ayırır:

  • doğuştan;
  • Edinilen.

Her iki form da bacaklardaki damarların genişlemesinde ifade edilir. Edinilmiş varisli damarlar, işi bacaklarda büyük veya uzun süreli bir yük ile ilişkili olan kadınlarda en sık görülür. Örneğin, hastalık genellikle satıcılar ve öğretmenler arasında gelişir. Bu meslekler, uzun süre ayakta duran bir kadını içerir, bu nedenle bacaklardaki yük aşırı olmayabilir, ancak sabit olabilir, bu da sonunda genellikle ağrı görünümü ve varis gelişimi ile sonuçlanır.

Doğuştan varisli damarlar büyükanneden anneye ve ondan kızına miras kalır. Yaşlı nesil varisli damarlardan muzdaripse, kızda tezahür etme olasılığı çok yüksektir. Bacakların kalıtsal varislerinin ortaya çıkmasını önlemek için alt ekstremitelerin varisli damarları için özel egzersizler yardımcı olur. Düzenli olarak fiziksel egzersizler yapan bir kadın, yalnızca hastalığın başlamasını önlemekle kalmaz, aynı zamanda bacaklardaki damarların genişlemesiyle dış belirtileri de azaltır.

Bir kadında varisli damarların henüz fark edilmediği görülür, ancak ortaya çıkma riski vardır. Bu durumda, belirli fiziksel jimnastiklere düzenli olarak katılmanız önerilir. Aynı egzersizler, damarların belirlenen başlangıç genişlemesi için de uygundur.

Alt ekstremitelerin varisli damarları için yapılan jimnastikte, bacaklarınız yukarıdayken sırt üstü yatmanızı gerektiren unsurlar olduğunu bilmelisiniz. Varisli damarlarla savaşmanın yanı sıra, önerilen egzersiz seti karın kaslarını güçlendirmeye yardımcı olur.

Bacak damarlarının önlenmesi ve tedavisi

Hastalığın başlangıcı ve hastalığın ilk aşamalarında risk altında, aşağıdaki egzersiz seti önerilir.

  1. Nefes verirken bacağınızı yavaşça yukarı kaldırın, ardından dikey olarak tutun. Bunu, nefes alırken bacağın yavaşça indirilmesi izler. İlk egzersizde, ayağın hafif bir şekilde sıkıştırılmasıyla verilen alt bacakta biraz gerginlik hissedebilirsiniz. Egzersiz yirmi defaya kadar gerçekleştirilir ve bacaklar değişirken dört yaklaşım tekrarlanır. Egzersizin anlamı: Bacak kaldırıldığında, kan damar ceplerinden daha aktif bir şekilde akar ve bacak indirildiğinde damarlar keskin bir şekilde kanla dolar. Bu tür bacak damarı eğitimi, varisli damarlara karşı etkili bir şekilde çalışır.
  2. Yatarak, ayaklarınızla dairesel hareketler yapın. Ayağın hareketi düzgün ve telaşsız olmalı, alt bacak bir yönde gerilecektir. Başlangıçta bacak yerde yatar, ancak birkaç hareketten sonra hafifçe kaldırılabilir ve bacak ağırlıkta tutularak egzersize devam edilir. Ayağın bu hareketi kan akışına iyi gelir.

Fazla kiloluysanız, damarların duvarlarındaki yük önemli ölçüde artar ve bu şüphesiz varis gelişimini tetikler. Genellikle doktor, varis tedavisi için damarların çalışmasını kolaylaştıran kan inceltici ilaçlar almayı önerir. Bu tür birçok ilaç var, bu yüzden onları kendi başınıza almanız kesinlikle önerilmez. Deneyimli bir doktorun sizin için gerekli fonları seçmesi daha iyidir.

Varisli damarların önlenmesinde en önemlisi damarların nispeten ince olduğu kas duvarlarının güçlendirilmesidir. Bu, yalnızca fiziksel egzersizler yaparak veya bir egzersiz terapisi kompleksi geçirerek elde edilemez. Damar duvarlarının zayıflamasına karşı, düzenli bir kontrast duşu mükemmel bir şekilde yardımcı olabilir. Sıcak ve soğuk suya alternatif olarak maruz kalmak, bacakların damarlarını mükemmel şekilde eğitir.

varis için kontrast duş

Varisli damarlara karşı ayakta çalışmak için basit terapötik egzersizler vardır.

Hareketler Miktar Fayda
Ayakta durun, vücut ağırlığını topuktan parmağa veya tam tersi şekilde aktarın. 10-12 kez Bu egzersiz, alt bacağı çalıştırır ve kanın damarlarda daha aktif hareket etmesini sağlar;
Ayakta durun, ayak parmaklarınızın üzerinde yükselin ve yavaşça tüm ayağa alçaltın. 10-12 kez Bu egzersiz, damarları geliştirmenin yanı sıra, alt bacağın kaslarını güçlendirmenize ve bacakların şeklini ve güzelliğini iyileştirmenize olanak tanır.

Bir kadının sürekli oturmak zorunda olduğu işler de bu hastalığın gelişmesine yol açabilir. Bu durumda, ayak parmaklarında biraz modernize bir artış yardımcı olacaktır. Daha önce önerilen egzersizden tek farkı, topuklarınızın üzerine mümkün olduğunca keskin bir şekilde inmeniz gerektiği ve topuğunuzu çok yükseğe kaldıramayacağınızdır.

Koşmak, bisiklete binmek veya oyun alanı?

Fizyoterapi egzersizleri, damarları eğitmek için birçok farklı egzersiz önerebilir. Rahatça koşmak, ip atlamak ve diğer egzersizler varisli damarlara karşı mükemmel bir şekilde çalışacaktır. Bisiklete binmek de çok yardımcı olur, ancak burada hafif bir incelik var. Bacak damarı eğitimi, yalnızca koltuk alt pedala yalnızca ayak parmağının erişebileceği şekilde mümkün olduğu kadar yükseğe ayarlanırsa en aktif olacaktır. Bu bisiklet kurulumu ile sürerken, alt bacak aktif olarak azalır, damarlara artan basınç uygulanır, bu da kanın daha iyi dolaşımını sağlar.

Bacak damarlarınızın genişlemesiyle birlikte kendini açıkça göstermeye başladığını fark ederseniz, geciktirmemek, hemen bir doktora danışmak daha iyidir. Gerekirse size etkili bir egzersiz planı sunabilecektir. Sadece doğru egzersizler bacaklarınızdaki damarları mükemmel durumda tutmaya yardımcı olacaktır.

Varisli damarlarla savaşmak için tasarlanmış birçok farklı program ve egzersiz seti arasında, kliniği çeşitli hastalıklarla savaşmanın bir yolu olarak kinesiterapiyi inceleyen Dr. Bubnovsky'nin yaklaşımını ayırt etmek mümkündür. Varisli damarları önlemek ve ortaya çıkan hastalığı tedavi etmek için klinik uzmanları, hastanın bireysel özelliklerini tamamen dikkate alan bireysel egzersiz programları geliştirir.